Primăria Nistorești - Județul Vrancea

Serbări tradiţionale - 24.12.2010

Elevii din clasele primare, din cadrul Şcolii din Nistoreşti, au marcat Sărbătoarea Crăciunului, printr-un spectacol de colinde şi tradiţii populare. Şcolarii au prezentat montaje artistice cu „fulgi de zăpadă”, „zâne ale iernii“ s-au îmbrăcat în urs şi capră, s-au mascat şi le-au urat de bine ascultătorilor. Poeziile specifice Crăciunului, scenetele cu magii şi păstorii din Biblie, dar şi colindele româneşti, au fost prezentate cu multă bucurie şi talent de elevi, care au primit la final, din partea lui Moş Crăciun, daruri surpriză.

Spectacol folcloric - 05.07.2010

Păstrarea tradiţiilor locale constituie un element central al programei şcolare din comuna Nistoreşti, judeţul Vrancea, profesorii şi învăţătorii de aici acordând o mare atenţie perpetuării cântecelor şi basmelor, portului şi dansului local specific zonei subcarpatice din Moldova. Renumitele serbări ale copiilor din Nistoreşti au devenit astfel prilej de bucurie pentru toţi membrii comunităţii şi chiar pentru oameni din localităţile învecinate.